Cloudflare Ücretsiz CDN İle Sitenizi Hızlandırın

CDN hakkında detaylı bilgi almak için CDN Nedir? ve CDN Nasıl Çalışır? yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Kişisel websiteniz veya bloğunuz için Cloudflare üzerinden ücretsiz CDN hizmeti almanız mümkün.

Öncelikle https://dash.cloudflare.com/sign-up üzerinden bir hesap oluşturmanız gerekmektedir.

Sonrasında ise “Add site” ile alan adı bilginize girmeniz gerekmektedir.

Ücretsiz planda üç tane Page Rule oluşturmanıza izin verilir. Bu da bizim için 3 CDN kuralı demek oluyor. Başlangıç için yeterli olacaktır.

Sitem DNS sunucuların nerede olduğunu tespsit ederek yapılması gereken değişiklik hakkında detaylı olarak verir. Bu doğrultuda DNS sunucuları değiştirmeniz gerekmektedir.

Değişiklik yapıldıktan sonra “Done,check nameservers”a tıklanır.

Kısa bir süre içerisinde hesabınız aktif olacaktır.DNS yönetimine girdiğinizde ilgili DNS kaydında “Proxied” seçili ise sitenize gelen istekler öncelikle Cloudflare sunucularından gecektir. Yani CDN hizmetiniz aktif olmuştur.

Hangi içeriklerin CDN tarafından cache’de tutulacağını belirlemek için Page Rule sekmesinden “Create Page Rule” seçeneği ile yeni bir kural ekleyebilirsiniz.

Aşağıdaki gibi img subdomain üzerinden yayınlanan herşeyin CDN üzerinden yayınlanmasını sağlayarak sunucunuzdaki yükü azaltabilirsiniz.

Ek olarak, tarayıcılar bir web sayfasının dosyalarını yüklerken bir subdomain için 4-5 kadar eş zamanlı bağlantıya izin verir. Diğerlerini ise beklemeye alır. Yukarıdaki örnekte olduğuğu gibi resimleri farklı bir subdomain üzerinden yayınlamanız eş zamanlı olarak daha fazla dosya sunabilmenize imkan tanır. Bu saye siteniz hızlı açılır ve SEO dostu olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *