CDN Nedir?

CDN (Content Delivery Network) dilimize İçerik Dağıtım Ağı olarak çevrilmektedir.

Statik içeriklerin daha hızlı sunulabilmesi tasarlanmış sistemlerdir.

Statik içerik nedir?

Dinamik şekilde oluşturulmayan, sunucuya aktarıldıktan sonra değişmeyeceği planlanan içeriklerdir. Javascript, css, resim, ses, video, static html dosyaları statik içeriklerdir.

CDN hizmeti, son senelerde web hosting için devrim niteliğindedir. Yakın zamanda da lüks olmaktan çıkarak tüm şirketlerin ilgisini çekmiştir.

Tek bir sunucu üzerinden bir web sitesini yayınlamak yerine, belirli tür dosyaları veya sunucu yükünü farklı sistemlere dağıtabilme yeteneği firmaya cazip gelmektedir.

CDN’in başlıca avantajları aşağıdaki gibidir;

1. Performans artar, harcamalar azalır
CDN sunucuların yükünü dağıtır, bant genişliği kullanımı düşürür, performansı arttırır ve hosting altyapı maliyetlerinde tasarruf sağlar.

2. Yüksek kapasiteli altyapı
Yüksek erişilebilirlik, düşük latency ve daha az paket kaybı yaşanır. Olası bir DDoS saldırısında CDN bu trafiği sunucunuza göndermeyecektir.

3. Farklı lokasyonlara en yakın noktadan cevap vermek
Coğrafi olarak kullanıcıya en yakın sunucudan cevap verir.

4. Farklı domainler
Tarayıcıların her domain için uyguladığı bağlantı sınırı vardır. Genel olarak 4 aktif bağlantıya izin verilir. Bir tanesi tamamlanana kadar 5.bağlantı bekletilir. Farklı cdn domainleri kullanılarak bekleme süresi aşağı çekilebilir.CDN’in dezavantajları da aşağıdaki gibidir;

1. Karmaşıklık
Yeni başlayan biri için karşmaşık gelebilir.

2. Bağımlılık
Müşteri belirli oranda kontrolü kaybeder servis sağlayıcıya bağımlı hale gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *